İstanbul'da kürtaj yapan EN İYİ DOKTORLAR için tıklayınız.

Kürtaj yasası 2020

Kürtaj yasası 2020 senesinde yani bu aylarda ne gibi değişikliğe uğradı, gebelik sonlandırma ile alakalı üreme çağındaki popülasyonu yakından ilgilendiren kürtaj kanununa bu sene bir ilave yapıldımı, yada daha öncede resmi gazetede yayımlanmış ve yürürlükte olan mevcut çocuk aldırma yasalarında bir değişiklik yapıldı mı ? En çok merak edilen mevcutta çok önem verilen ve ağır cezalarla sert bir çizgi olarak karşımızda duran 10 haftalık kürtaj üst sınırında bir değişiklik yapılıp yapılmadığıdır. Peki bu neden 10 hafta olarak belirlenmişte 9 hafta veya 11 hafta değil diyenlerde olmuyor değil, bunada verilecek mantıklı bir açıklama hala yok, kimileri 10. haftadan sonra bebeğe ruh tahsis ediliyor, o yüzden devlet 10 hafta sınırını koymuş diyor, o konulara girmeyeceğim, derin mevzular. İnsan organizmasının anne karnındaki süreci tek hücreden doğum anına kadar duraksamadan devam eden bir çizgi şeklinde olduğu için şu haftaya kadar kürtaj yapılır, şu haftadan sonra yapılamaz gibi tıbbi bir gerekse sunulamaz ama kürtaj yasasını hazırlayan halkın seçtiği devlet adamları bu şekilde uygun görmüş ve TCK ile cezai çerçeveler arasına yerleştirimiş olduğu için bize uymak kalıyor.

Kürtaj yasasındaki genelik sonlandırma kuralları nerdeyse onlarca yıldır değiştirilmedi, burada en göza çarpan husus 10 haftayı 1 gün bile geçtiğinde gebelik sonlandırılamayacağı gerçeğidir, bu konuda devlet sizin haklı mazeretiniz bile olsa dinlemez ve mevcuttaki kuralı uygular, eğer aşılırsa hem hastaya hemde doktora ağır cezalar söz konusudur. Yine bebek aldırma ile ilgili kanun kitaplarında yer alan kürtaj yapılacak bayanın yaşı ve medeni hali ile ilgili maddelere dikkat çekmek gerekir, ay ve gün olarak 18 yaşını doldurduysanız kendi başınıza karar alarak kürtaj yaptırabiliyorsunuz ama yinede sizi kısıtlayabilecek 2 unsur var ; resmi nikahla evli iseniz yani nufus kağıdınızda evli yazıyorsa devlet eşinizede soruyor, yani kocanızda bu sürece dahil oluyor, ama o şimdi asker veya selvi boylum al yazmalımdaki gibi şehirlerarası kamyon şoförü ise kimlik fotokopisinin altına eşim ...nın kürtajına izin veriyorum diye bir kağıt yazıp size WhatsApp üzerinde atarsa, sizde bir kırtasiyede o resmi printe ettirtip kağıda bastırtırsanız bu iş olur, ama durun 10 haftayı geçmeyen bir gebelikle gelmelisiniz, son adet tarihinden itibaren saymaya başlayabilirsiniz ama son sözü yine ultrasondaki ölçümler söyleyecek. Kürtajda eş rızası kanunlara geçmiş bir kürtaj şartı olmakla birlikte ceza kanunlarımızda özel bir ceza tanımlanmış değildir, buna karşılık jinekologlar yinede eş rızası isterler , isteriz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj yasası

Kürtaj yasak mı ?

Kürtaj

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.