İstanbul'da kürtaj yapan EN İYİ DOKTORLAR için tıklayınız.

Kürtaj yasak mı ?

  2020 Nisan başı itibarı ile Türkiye'de kürtaj yasak mı sorusuna kapsamlı cevap vermeden önce çocuk aldırmayı düşünen hastalarımızın çok merak ettiği alakalı konularada yer vereceğimizi bildirelim, bunlar, kürtaj yasak mı 2019 yılı için yeni bir gelişme var mı, kürtaj fiyatları İstanbul'da ne kadardır, kürtaj yapan hastaneler hangileridir, İslam dininde kürtaj günah mıdır, kürtaj yasasına göre en geç kaç haftaya kadar çocuk aldırılabilir, kürtaj ne kadar fiyatla yapılır, kürtaj kanununa göre evli bayanlar eşlerinden izin almadan bebek aldırabilirler mi, kürtaj yasası son durum nedir, kürtaj yasası ne zaman yürürlüğe girecektir, kanunlara göre kızlık zarı dikimi yasalmıdır, kürtaj yasası mecliste onaylandı mı, kürtaj yasası çıktı mı ? Gibi alt başlıklardır.

Kürtajın ülkemizde yasak olup olmadığına geri dönersek, halihazırda yürürlükte olan medeni kanun ve Türk ceza kanunu ilgili hükümlerine göre 10 haftayı geçmeyen gebeliklerde isteğe bağlı çocuk aldırmak, gebelik sonladırmak serbesttir, yani yasak değildir. Ama 10 haftayı aşan bir hamilelik altta yatan mazeret ne olursa olsun, hatta tecavüz sonucu gebe kalınmış olsa bile, gebe kalan kişi çocuk yaştada olsa suçtur. Bu noktada kürtaj yapan ve yaptıran aynı şekilde cezalandırılır.

Kürtaj'da eş rızası konusuda bu konuda kanuni boşluğa denk gelmiştir, medeni kanunda resmi nikahla evli bayanların kürtaj yaptırmak için eşlerinden izin almaları gerektiği yazarken Türk ceza kanununda bunun aksi haraket etmenin cezai yaptırımından bahsedilmemiştir, genel uygulama olarak biz jinekologlar evli bayanlarda eş rızası arıyoruz, zira kürtaj olan bayanların eşlerinin sonradan çıkartacakları sorunlara ayrılacak zamanınız yok.

Başkasından hamile kalan evli kadınlar için herhangi bir kanun maddesi yok, aslına bakarsanız onlarda resmi nikahlı eşlerinin izni ile kürtaj olabilirler görünüyor ama böyle bir izin almaya yeltenmek kadının güvenliğini tehlikeye atacağı için denemek bile yersiz olur kanaatindeyim. Biz jinekologlar bu tip vakaları kürtaj etmemeyi tercih ediyoruz ama teorik olarak gebeliğe sebep olan erkeğin imzası ile kürtaj yapılabileceği kanaatindeyim.


Kürtaj

Gebelik sonlandırma kanunları çerçevesinde çocuk aldırma konusunda genel tanımlamalar için kürtaj başlıklı yazımız tavsiye ederim.

Kürtaj yasası

Ülkemizde halen yürürlükte olan ve kanunlaşma ihtimali bulunan hukuki düzenlemeler hakkında bilgi almak için kürtaj yasası konulu yazımızı okuyun.

Kürtaj yasası son durum

Çocuk aldırma kanunları ile ilgili gelişmeleri ve kısıtlamaları incelemek için kürtaj yasası son durum başlıklı yazımız faydalı olacaktır.

Kürtaj fiyatları

2016 Nisan başı itibarı ile İstanbul'da geçerli olan gebelik sonlandırma ücretleri hakkında detayları okumak için kürtaj fiyatları başlıklı makaleme göz gezdirin, yada Bakırköy'deki muayenehanemizi telefonla arayabilir, WhatsApp üzerinden mesaj yazarak kürtaj fiyat listemizi isteyebilirsiniz.
Kürtaj yasak mı konusu için site kullanım kuralları


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj yasası

Kürtaj yasası resmi gazete

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.