İstanbul'da kürtaj yapan EN İYİ DOKTORLAR için tıklayınız.

Kürtaj yasası son durum

Türkiye'de 2020 senesi Nisan başında hamileliği sonlandırmak için  kürtaj fiyatlarını öğrendikten sonra halen yürürlükte olan kürtaj yasası son durum itibarı ile isteğe bağlı çocuk aldırma konusunda üst sınır halen 10 hafta olarak uygulanmaktadır, yine kürtaj yasası taslağına göre 18 yaşından daha küçük olan bayanların bebek aldırabilmeleri için anne veya babalarından izin alınması , resmi nikah ile evli olarak görünen bayanların ise fiili olarak ayrı bile olsa eş rızası almaları şartı söz konusudur. İşte bu bahsettiğim kürtaj kanunlarının oluşturduğu çerçevenin dışına çıkmadığınız sürece kürtaj yaptırabilirsiniz. Bu arada 16 yaşındanda küçük olanların kürtaj olması için ebeveynlerin izin veriyor olmasıda yeterli değildir, savcılık başvurusu ile mahkeme emri gerekmektedir.

 Bu makalemizde kürtaj yasasındaki som durumları ve gelişmeleri irdelemek dışında kürtaj hakkında ansiklopedik bilgiler, kürtaj yasası taslağı hakkında bilgiler, kürtaj yasasının onaylanıp olaylanmadığı, kürtaj yasasının çıkıp çıkmadığı, kürtaj yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği şeklindeki çocuk aldırma kanunları dışında, kürtaj nasıl yapılır video izlemek isteyenler hakkında , İstanbul'da 2019 senesi için kürtaj fiyatlarının kaç para olduğu, kürtaj sonrası yeniden gebelik için ne kadar süre beklenmesi gerektiği, kızlık zarı yırtılması sonrasındaki durum, vajina daraltma operasyonunun nasıl yapıldığı, labioplasti ameliyatı izlemek isteyenler hakkında bilgilerde veriyoruz.

Gerek kürtaj yasası , gerekse çocuk aldırmak, kızlık zarı diktirmek konularında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz, telefonla konuşacak ortamda değilseniz WhatsApp üzerindende yazabilirsiniz, mesai saatlerinde hasta yoğunluğumuz fazla olduğu için mesajlarınıza geç yanıt veriyor olabilirim, lütfen kusura bakmayın.

Kürtaj

Aslında cerrahi tıp branşlarında kazımak anlamına gelen kürtaj kelimesi jinekoloji ve obstetrik branşında yalın olarak kullanıldığında hamileliği sonlandırmak anlamına gelmektedir. Latince kökenli küretaj kelimesinden türetilmiş olması sizi korkutmasın, günümüzde uterus yani rahim içi kazıma yapılmıyor, onun yerine çok daha sağlıklı ve acısız vakumlu kürtaj yapılıyor.

Kürtaj yasası taslağı

Türk basınında kürtaj konusu çok fazla yer alıyor, siyasilerin kürtaj hakkında fikirlerini açıklaması bu konuda kanun teklifi vereceklerini söylemesi halk arasında kürtajın yasaklanacağı izlenimi yaratıyor ve kürtaj yasası taslağı ne zaman çıkacak diye soran çok oluyor. Güncel zamanda yani 2019 yılı yaklaşırken mevcut gebelik sonlandırma yasalarında herhangi bir değişiklik yoktur, yada hazırlanmakta olan herhangi bir kürtaj yasası taslağı yoktur.

Kürtaj yasası onaylandı mı ?

2016 senesi için meclis gündeminde görüşülmek üzere bekleyen çocuk aldırma ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme yoktur. O yüzden kürtaj yasası onaylandı mı diye merak edenler sanıyorum gebelik sonlandırma ile ilgili abartılı haberlere kapılmışlar. Halihazırda uzun yıllardır yürürlükte olan 10 hafta içinde isteğe bağlı kürtaj olabilme özgürlüğü devam ediyor.

Kürtaj yasası çıktı mı ?

Güncel durum açısından reşit olan bayanların hamileliğin ilk 10 haftasında isteğe bağlı olarak kürtaj olabilme hakkı devam ediyor. Bana kürtaj yasası çıktı mı , yada kürtaj yasaklandı mı diye soran çok oluyor, sanıyorum devlet hastanelerinde kürtaj yapılmıyor olması buna yol açıyor.

Kürtaj yasası ne zaman yürürlüğe girer?

İsteğe bağlı hamilelik sonlandırma isteklerini düzenleyen yürürlükteki kanunlara halk arasında kürtaj yasası deniyor, bizi arayan birçok kişide yeni kürtaj yasası ne zaman yürürlüğe girecek diye soruyor.2019 yılı itibarı ile herhangi bir kürtaj kanun düzenlemesi yok.

Kürtaj nasıl yapılır video izle

Kafanızda çocuk aldırmak dışında bir çare yoksa İstanbul'da kürtaj fiyatlarının kaç para olduğunu öğrendikten sonra ikinci adımda kürtaj nasıl yapılır video izlemek istersiniz tahmin ediyorum. Çocuk aldırma işleminin videoya çekilmesi ve youtube'da yayınlanması yasalarımıza aykırıdır, ama kürtajın nasıl yapıldığını size özetleyebilirim:
1- Ultrasonda gebelik haftası tayini,
2- Lokal anestezi
3- Dilatasyon
4- Karmen kanülü yerleştirilmesi
5- Vakum takılması
6- Negatif basınçla gebelik kesesinin dışarı alınması
7- Ultrason

Kürtaj fiyatları 2019

Hamileği ilk 10 hafta geçmeden isteğe bağlı olarak sonlandırabilirsiniz, eğer kürtaj ilk defa olacaksa ilk öğrenmeniz gereken bilginin İstanbul'da kürtaj fiyatları 2019 senesi için ne kadar olacağıdır. Çocuk aldırma ücreti ülkemizde Avrupaya göre çok daha ucuzdur, ayrıca gebelik haftanıza göre kürtaj maliyeti hesaplanmasıda kadın - doğum geleneği gibi olmuştur artık. Son adet tarihinden itibaren hamilelik haftanızı tahminen çıkartilirsiniz, ama en net olarak obstetrik ultrasonla tespit edilebilir. Bir çok hasta cinsel ilişki tarihinden itibaren hamilelik haftası hesaplıyor ama bu yanlış hesaplamaya ve dolayısı ile kürtaj yaptıracaksanız 10 haftalık kürtaj yasası limitlerini aşmanıza , dolayısı ile istenmeyen gebeliği devam ettirme zorunluluğuna yol açabilir.

Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı ?

Bazen istenmeyen hamileliği kürtajla sonlandırdıktan hemen sonra yeniden gebe kalmak isteyebilirsiniz, aslında bu herhangi bir adet bitiminden sonra gebe kalma ihtimalinizle aynıdır, yani kürtajdan sonra hijyenik açıdan ilk 10 gün cinsel ilişkiye girilmez ama sonrasında sakınca yoktur ve heran gebelik olabilir. Bu konuyla ilgili kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı diye sorular geliyor, her oluşan gebelikte anne bedeninden demir ve daha birçok mineral ve eser elementler ciddi miktarda kullanılır , dolayısı ile yeni bir hamilelik için kürtaj sonrası birkaç ay beklemek yararlı olacaktır.


Kızlık zarı yırtılması sonrası

Biz jinekologları en fazla meşgul eden konuların başında bekaret ve kızlık zarı operasyonları gelmektedir. Eski bir İslami gelenek gibi görünsede kızlık zarına verilen önem hala had safhadadır, üniversite mezunu genç erkekler bile evlenecekleri bayanda bekaret aramaktadır, bunun karşı cinse yansımasıda evlilik öncesi mümkün olduğunca bekareti korumaya çalışmak, gelecek vadetmeyen ilişkilerde kızlık zarı sınırını aşmamak ve kazara kızlık zarı bozulursada himenoplasti ameliyatı yaptırarak yeniden bakire olma isteği şeklindedir. Bu konuda hergün birçok genç bayan bizi arayarak kızlık zarı yırtılması sonrası semptomları sorguluyor ve başkarından geçen hadisenin kızlık zarı bozulmasına yol açıp açmadığı konusunda çıkarımda bulunmaya çalışıyor. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra %95 ihtimalle en az birkaç damla , en fazlada günlerce sızıntı şeklinde devam eden bir kanama ortaya çıkar, kızlık zarının bozulması bayana acı vermeyebilir veya acıyabilir, bu kişiye göre değişir, zar bozulduktan sonra bakire bir kızın artık kadın olması sebebi ile cinsel hormonlarında ve adet düzeninde herhangi bir değişiklik olmaz.

Vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır ?

Bayanlarda normal doğum yapmış olmak veya henüz hiç doğum yapmadan yoğun cinsel ilişkilerde bulunmak vajina genişlemesine ve bollaşmasına sebep olabilir, ayrıca bazı bayanlarda bu aktivitelerin hiç biri olmasa bile yapısal olarak vajina geniştir. Tahmin edersiniz ki cinsel ilişkide vajinanın geniş olması ten temasını azaltır ve cinsel haz tehlikeye girer, birleşme esnasında vajinaya hava kaçabilir ve gaz çıkartma sesi şeklinde cinsel konsantrasyonu bozan durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda bayanlar sıklıkla cerrahi çözümler çerçevesinde vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır diye araştırmaya başlarlar. Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı tüm dünyada %95 oranında cerrahi metodla kalıcı olarak yapılır ve vajina istenilen darlığa indirilir. Gelişmemiş ülkelerde ise halkın teknolojik cihazlarla daha iyi olacağı önyargısı kullanılarak lazerle vajina daraltma ameliyatıda yapılmaktadır ama yanık izi kalması ve 6 ay sonra yeniden gevşemesi sebebi ile bu ameliyat sonuç açısından problemlidir.

Labioplasti ameliyatı izle

Genital bölgede yani apışarasında küçük dudakların bir dil gibi sarkarak büyük dudakların arasından görünür hale gelmesi hoş olmayan bir estetik yaratabilir, bu durumlarda jinekolojik cerrahi açısından araştırma yapan bir çok bayan öncelikle labioplasti ameliyatı izlemek ister ve bu konuda videolar araştırır, cinsel ameliyatların videoya çekilmesi ve yayınlanması yasak olduğu için konuyla alakalı bir içerik bulunamaz veya mevcutlarda gerçeği yansıtmaz, bu konuda küçük dudakların ufaltılması ve sarkan kısımların alınması şeklinde gerçekleşen labioplasti ameliyatı yapılmaktadır.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj yasası

Kürtaj yasak mı ?

Kürtaj

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.