Kürtaj yasası son durum

Türkiye'de 2016 senesi Nisan başında hamileliği sonlandırmak için  kürtaj fiyatlarını öğrendikten sonra halen yürürlükte olan kürtaj yasası son durum itibarı ile isteğe bağlı çocuk aldırma konusunda üst sınır halen 10 hafta olarak uygulanmaktadır, yine kürtaj yasası taslağına göre 18 yaşından daha küçük olan bayanların bebek aldırabilmeleri için anne veya babalarından izin alınması , resmi nikah ile evli olarak görünen bayanların ise fiili olarak ayrı bile olsa eş rızası almaları şartı söz konusudur. İşte bu bahsettiğim kürtaj kanunlarının oluşturduğu çerçevenin dışına çıkmadığınız sürece kürtaj yaptırabilirsiniz. Bu arada 16 yaşındanda küçük olanların kürtaj olması için eveveynlerin izin veriyor olmasıds yeterli değildir, savcılık başvurusu ile mahkeme emri gerekmektedir.

 Bu makalemizde kürtaj yasasındaki som durumları ve gelişmeleri irdelemek dışında kürtaj hakkında ansiklopedik bilgiler, kürtaj yasası taslağı hakkında bilgiler, kürtaj yasasının onaylanıp olaylanmadığı, kürtaj yasasının çıkıp çıkmadığı, kürtaj yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği şeklindeki çocuk aldırma kanunları dışında, kürtaj nasıl yapılır video izlemek isteyenler hakkında , İstanbul'da 2016 senesi için kürtaj fiyatlarının kaç para olduğu, kürtaj sonrası yeniden gebelik için ne kadar süre beklenmesi gerektiği, kızlık zarı yırtılması sonrasındaki durum, vajina daraltma operasyonunun nasıl yapıldığı, labioplasti ameliyatı izlemek isteyenler hakkında bilgilerde veriyoruz.

Gerek kürtaj yasası , gerekse çocuk aldırmak, kızlık zarı diktirmek konularında merak ettiğiniz herşey için İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayabilirsiniz, telefonla konuşacak ortamda değilseniz WhatsApp üzerindende yazabilirsiniz, mesai saatlerinde hasta yoğunluğumuz fazla olduğu için mesajlarınıza geç yanıt veriyor olabilirim, lütfen kusura bakmayın.

Bakırköy'deki muayenehanemiz Atatürk havalimanına 10 dakikalık uzaklıktadır, gerek yurtdışından, gerekse yurtiçinden birçok hastamız uçakla gelip yarım saatte işlemini yaptırıp aynı gün geri dönüyorlar, sizde İstanbul dışında iseniz öyle yapabilirsiniz.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
İncirli Cad no 9 Ceylan Apt. Bakırköy İstanbul
(Kemerburgaz üniversitesi yanı, Kaymakamlığın az yukarısı)
0212 227 5519
0532 221 3007
0542 215 7274 WhatsApp
Metrobüs : İncirli durağında inip kaymakamlığa doğru yürüyünüz,
Vapur : Bakırköy iskelesinde inip kaymakamlık üzerinden yürüyünüz,
Uçak: Atatürk havalimanında inip taksi ile 10 dakikada geliniz,
Şehirlerarası otobüs : Esenler otogarında inip metro ile 10 dakikada İncirli durağına geliniz ve yürüyünüz.
www.facebook.com/kurtajfiyatlari
www.twitter.com/jinekologdr
Skype : Drturgaykarakaya
Jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com

Kürtaj

Aslında cerrahi tıp branşlarında kazımak anlamına gelen kürtaj kelimesi jinekoloji ve obstetrik branşında yalın olarak kullanıldığında hamileliği sonlandırmak anlamına gelmektedir. Latince kökenli küretaj kelimesinden türetilmiş olması sizi korkutmasın, günümüzde uterus yani rahim içi kazıma yapılmıyor, onun yerine çok daha sağlıklı ve acısız vakumlu kürtaj yapılıyor.

Kürtaj yasası taslağı

Türk basınında kürtaj konusu çok fazla yer alıyor, siyasilerin kürtaj hakkında fikirlerini açıklaması bu konuda kanun teklifi vereceklerini söylemesi halk arasında kürtajın yasaklanacağı izlenimi yaratıyor ve kürtaj yasası taslağı ne zaman çıkacak diye soran çok oluyor. Güncel zamanda yani 2016 yılı yaklaşırken mevcut gebelik sonlandırma yasalarında herhangi bir değişiklik yoktur, yada hazırlanmakta olan herhangi bir kürtaj yasası taslağı yoktur.

Kürtaj yasası onaylandı mı ?

2016 senesi için meclis gündeminde görüşülmek üzere bekleyen çocuk aldırma ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme yoktur. O yüzden kürtaj yasası onaylandı mı diye merak edenler sanıyorum gebelik sonlandırma ile ilgili abartılı haberlere kapılmışlar. Halihazırda uzun yıllardır yürürlükte olan 10 hafta içinde isteğe bağlı kürtaj olabilme özgürlüğü devam ediyor.

Kürtaj yasası çıktı mı ?

Güncel durum açısından reşit olan bayanların hamileliğin ilk 10 haftasında isteğe bağlı olarak kürtaj olabilme hakkı devam ediyor. Bana kürtaj yasası çıktı mı , yada kürtaj yasaklandı mı diye soran çok oluyor, sanıyorum devlet hastanelerinde kürtaj yapılmıyor olması buna yol açıyor.

Kürtaj yasası ne zaman yürürlüğe girer?

İsteğe bağlı hamilelik sonlandırma isteklerini düzenleyen yürürlükteki kanunlara halk arasında kürtaj yasası deniyor, bizi arayan birçok kişide yeni kürtaj yasası ne zaman yürürlüğe girecek diye soruyor.2016 yılı itibarı ile herhangi bir kürtaj kanun düzenlemesi yok.

Kürtaj nasıl yapılır video izle

Kafanızda çocuk aldırmak dışında bir çare yoksa İstanbul'da kürtaj fiyatlarının kaç para olduğunu öğrendikten sonra ikinci adımda kürtaj nasıl yapılır video izlemek istersiniz tahmin ediyorum. Çocuk aldırma işleminin videoya çekilmesi ve youtube'da yayınlanması yasalarımıza aykırıdır, ama kürtajın nasıl yapıldığını size özetleyebilirim:
1- Ultrasonda gebelik haftası tayini,
2- Lokal anestezi
3- Dilatasyon
4- Karmen kanülü yerleştirilmesi
5- Vakum takılması
6- Negatif basınçla gebelik kesesinin dışarı alınması
7- Ultrason

Kürtaj fiyatları 2016

Hamileği ilk 10 hafta geçmeden isteğe bağlı olarak sonlandırabilirsiniz, eğer kürtaj ilk defa olacaksa ilk öğrenmeniz gereken bilginin İstanbul'da kürtaj fiyatları 2016 senesi için ne kadar olacağıdır. Çocuk aldırma ücreti ülkemizde Avrupaya göre çok daha ucuzdur, ayrıca gebelik haftanıza göre kürtaj maliyeti hesaplanmasıda kadın - doğum geleneği gibi olmuştur artık. Son adet tarihinden itibaren hamilelik haftanızı tahminen çıkartilirsiniz, ama en net olarak obstetrik ultrasonla tespit edilebilir. Bir çok hasta cinsel ilişki tarihinden itibaren hamilelik haftası hesaplıyor ama bu yanlış hesaplamaya ve dolayısı ile kürtaj yaptıracaksanız 10 haftalık küraj yasası limitlerini aşmanıza , dolayısı ile istenmeyen gebeliği devam ettirme zorunluluğuna yol açabilir.

Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı ?

Bazen istenmeyen hamileği kürtajla sonlandırdıktan hemen sonra yeniden gebe kalmak isteyebilirsiniz, aslında bu herhangi bir adet bitiminden sonra gebe kalma ihtimalinizle aynıdır, yani kürtajdan sonra hijyenik açıdan ilk 10 gün cinsel ilişkiye girilmez ama sonrasında sakınca yoktur ve heran gebelik olabilir. Bu konuyla ilgili kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı diye sorular geliyor, her oluşan gebelikte anne bedeninden demir ve daha birçok mineral ve eser elementler ciddi miktarda kullanılır , dolayısı ile yeni bir hamilelik için kürtaj sonrası birkaç ay beklemek yararlı olacaktır.

Kızlık zarı yırtılması sonrası

Biz jinekologları en fazla meşgul eden konuların başında bekaret ve kızlık zarı operasyonları gelmektedir. Eski bir İslami gelenek gibi görünsede kızlık zarına verilen önem hala had safhadadır, üniversite mezunu genç erkekler bile evlenecekleri bayanda bekaret aramaktadır, bunun karşı cinse yansımasıda evlilik öncesi mümkün olduğunca bekareti korumaya çalışmak, gelecek vadetmeyen ilişkilerde kızlık zarı sınırını aşmamak ve kazara kızlık zarı bozulursada himenoplasti ameliyatı yaptırarak yeniden bakire olma isteği şeklindedir. Bu konuda hergün birçok genç bayan bizi arayarak kızlık zarı yırtılması sonrası semptomları sorguluyor ve başkarından geçen hadisenin kızlık zarı bozulmasına yol açıp açmadığı konusunda çıkarımda bulunmaya çalışıyor. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra %95 ihtimalle en az birkaç damla , en fazlada günlerce sızıntı şeklinde devam eden bir kanama ortaya çıkar, kızlık zarının bozulması bayana acı vermeyebilir veya acıyabilir, bu kişiye göre değişir, zar bozulduktan sonra bakire bir kızın artık kadın olması sebebi ile cinsel hormonlarında ve adet düzeninde herhangi bir değişiklik olmaz.

Vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır ?

Bayanlarda normal doğum yapmış olmak veya henüz hiç doğum yapmadan yoğun cinsel ilişkilerde bulunmak vajina genişlemesine ve bollaşmasına sebep olabilir, ayrıca bazı bayanlarda bu aktivitelerin hiç biri olmasa bile yapısal olarak vajina geniştir. Tahmin edersiniz ki cinsel ilişkide vajinanın geniş olması ten temasını azaltır ve cinsel haz tehlikeye girer, birleşme esnasında vajinaya hava kaçabilir ve gaz çıkartma sesi şeklinde cinsel konsantrasyonu bozan durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda bayanlar sıklıkla cerrahi çözümler çerçevesinde vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır diye araştırmaya başlarlar. Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı tüm dünyada %95 oranında cerrahi metodla kalıcı olarak yapılır ve vajina istenilen darlığa indirilir. Gelişmemiş ülkelerde ise halkın teknolojik cihazlarla daha iyi olacağı önyargısı kullanılarak lazerle vajina daraltma ameliyatıda yapılmaktadır ama yanık izi kalması ve 6 ay sonra yeniden gevşemesi sebebi ile bu ameliyat sonuç açısından problemlidir.

Labioplasti ameliyatı izle

Genital bölgede yani apışarasında küçük dudakların bir dil gibi sarkarak büyük dudakların arasından görünür hale gelmesi hoş olmayan bir estetik yaratabilir, bu durumlarda jinekolojik cerrahi açısından araştırma yapan bir çok bayan öncelikle labioplasti ameliyatı izlemek ister ve bu konuds videolar araştırır, cinsel ameliyatların videoya çekilmesi ve yayınlanması yasak olduğu için konuyla alakalı bir içerik bulunamaz veya mevcutlarda gerçeği yansıtmaz, bu konuda küçük dudakların ufaltılması ve sarkan kısımların alınması şeklinde gerçekleşen labioplasti ameliyatı yapılmaktadır.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
İncirli Cad no 9 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 2007
0542 215 7274 WhatsApp

Yorumlar

 1. Ters İlişki İle Gebelik: Doktor bey merhaba musaitseniz bir soru sorabilirmiyim ?
  12 10 2015, 21:01 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Buyrun
  12 10 2015, 21:03 - Ters İlişki İle Gebelik: Kız arkadaşımla ters ilişkiye girdik aradan 5 saat geçtikten sonra otururken vajinasina aktigini söyledi bu olaydan yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra da gayet normal bir şekilde adetini gördü gebelik testi yaptık negatif çıktı ama yinede korkuyoruz sizce gebe kalması mümkün mü ?
  12 10 2015, 21:05 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Evet olabiliyor
  12 10 2015, 21:09 - Ters İlişki İle Gebelik: Gayet normal bir şekilde adetini görmesi gebelik ihtimalini 0 layan birseydir yazıyor agustos 26 da bu olay oldu eylül 14 te gayet normal bir şekilde adet gördü
  12 10 2015, 21:10 - Ters İlişki İle Gebelik: Adet gördüğü halde gerçekten olabilir mi
  12 10 2015, 21:12 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: O zaman artık gebelik ihtimali nadirdir
  12 10 2015, 21:14 - Ters İlişki İle Gebelik: Yine de her ihtimale karşı kürtaj fiyatınızi ve poliklinik yerinizi söyleyebilirmisiniz
  12 10 2015, 21:20 - Ters İlişki İle Gebelik: Vakit ayırdığınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Cytotec ilacı ile düşük yapmak tehlike li mi

  YanıtlaSil
 3. Kürtaj yasası son durum nedir hocam, ben kürtajdan sonra bi kontrole gelip daha sonra kızlık zarimi diktirecegim ama ankarada
  30 03 2016, 20:04 - Jin op dr turgay karakaya: İstanbuldayız
  30 03 2016, 20:23 - .: Ankaradada subeniz yokmuydu
  30 03 2016, 20:23 - .: Tamam 2 hafta sonra nezaman uygunsunuz
  30 03 2016, 20:31 - Jin op dr turgay karakaya: Gün söyleyin deftere bakalım
  30 03 2016, 20:35 - .: 18 19 yada 20
  30 03 2016, 21:28 - Jin op dr turgay karakaya: 18 ptesi 11.30 ?
  30 03 2016, 23:02 - .: Bekleyeceğim biraZ
  30 03 2016, 23:02 - .: Şüphelerim var daha doğrusu
  30 03 2016, 23:02 - .: Olurmu sizce
  30 03 2016, 23:02 - .: Yani hiç şikayet aldinizmi
  31 03 2016, 00:00 - Jin op dr turgay karakaya: Ne konuda

  YanıtlaSil
 4. Doktor bey tam 18 yasina girdiğimizde kürtaj olabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 18 i doldurduğunuzda kimseden izin almadan kürtaj olabilirsiniz

   Sil
 5. 20 temmuzda ilişkim oldu. Ama bakireyim. Erkek arkadaşım arkama boşaldı hemen sildik.Ertesi gün ella hap aldım adet günümden 3 gun gec adet oldum 2 gün sürdü 15 gün sonra tekrar oldum 4 gun sürdü ve 29 gün sonra yine adet oldum 6 gün sürdü. 19.10.2016 çarşamba günü adet olmam gerekiyordu ama olmadim 2 gun geçti şuan. Sizce hamile olabilirmiyim?

  YanıtlaSil
 6. Hocam merhaba 19 yaşındayım bekarim ailemin izni olmadan kürtaj olabilir miyim

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yasal Uyarı : Blogumuza yorum , soru ve dialog gönderirken bu içeriğin diğer ziyaretçiler tarafıncada okunabileceğini göz önünde bulundurarak isim , adres , telefon gibi size özel bilgiler girmekten kaçınınız. Yanlışlıkla gönderdiğiniz veya sonradan vazgeçtiğiniz içeriklerinizi sildirmek için bizi arayınız. Ayrıntılar için " Site kullanım kuralları ve Yasal uyarılar" bölümüne bakınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj yasak mı ?

Evlilik dışı kürtaj fiyatları

Bekarlar kürtaj yaptırabilir mi ?