İstanbul'da kürtaj yapan EN İYİ DOKTORLAR için tıklayınız.

Kürtaj yasası

2020 yılında yürürlükte olan kürtaj yasası ve gebelik sonlandırma ile alakalı diğer kürtaj kanunları çerçevesinde kaç haftaya kadar çocuk aldırılabilir , kürtajda yaş sınırı kaçtır , evli bayanların bebek aldırabilmeleri için eçlerinden izin almaları gerekir mi , bekar kızlar kürtaj yaptırabilir mi , tecavüz maduru bayanların yasal süreyü aşmış gebelikleri kürtajla sonlandırılabilir mi , vakum kürtaj nasıl yapılır , İstanbul'da kürtaj fiyatları ne kadardır, kürtaj nasıl yapılır , kürtaj sonrası kanama olur mu , kızlık zarı dikimi nasıl yapılır , flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi kaç sene dayanır , kızlık zarı dikimi fiyatı nedir ? gibi akılınıza gelebilecek tüm jinekolojik ve obstetrik soruları bu yazımızda yanıtlıyoruz. Ayrıca konumuza paralel yapıda başka merak ettiğiniz ne varsa bizi arayın , telefonla veya WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstenmeyen gebelik durumlarında İstanbul'da kürtaj yapan doktorlar için tıklayınız.

Kürtaj yasası

Ülkemizde 2019 yılı itibarı ile yürürlükte olan ve önceki yıllardan beri değişmeden geleduran kürtaj kanununa göre isteğe bağlı hamilelik sonlandırmada bazı yasal sınırlar konmuştur , bu kurallara göre 10 hafta kürtaj olabileceğiniz son noktadır , daha ileri bir hamilelik durumunuz varsa mazeretinizin ne olduğuna bakılmadan kürtajınız yasaklanmıştır  ve TCK ya görede hem size hemde kürtajı yapan doktora ağır hapis cezaları öngörülmüştür , dolayısı ile gebeliğe devam kararı veya kürtaj kararı alırken çok fazal gecikmeyin , yoksa doğurmak zorunda kalırsınız , hatta basında konu edilen tecavüz maduru bayanlar bile bbeeklerini doğurmak zorunda kalmışlardır , tek bir istisna gebelikten kaynaklanan sağlık durumunun anne hayatını tehlikeye atacağı durumlarda kurul kararı ile büyük gebelik kürtajına izin verilebilmesidir, ama böyle bir karar çıkarttırabilmeniz içöin gerçek sağlık sorunları yaşıyor olmanız şarttır.
Kürtaj yasası ayrıca yaş sınırlarıda koyar , mesela 18 yaşını doldurmadan kendi balınıza karar verip kürtaj olamazsınız , ancak anne veya babanızdan imzalı bir izin kağısı oplması gerekir , yada sizinle beraber gelmeleir şarttır. Yine ilginç bir kürtay kasa maddeside evli bayanlara eş rızarı şartıdır , eğer resmi nikahla evli iseniz ieşnizden kürtaj için izin almanız gerekiyor , ama resmi nikah olmaksızın , imama nikahlı , nışanlı , sözlü , sevgili , arkadaş gibi pozisyonda birinden gebe iseniz gebelik üzerinde onların yetkisi olamaz ve siz kendi başınıza karar alıp kürtaj olabilirsiniz. Yani 18 yaşını doldurmuş bakar bayanlar çocuk aldırmak için kimseden izin almazlar. Kürtaj kanunu hakkında az daha bilgi almak için :

Kürtaj fiyatları

İstenmeyen gebelik durumunuzu sonlandırmada İstanbul'da kürtaj fiyatları için tıklayınız.

2020 senesi Nisan 4 itibarı ile ve yakın geçmiş tarihlerde İstanbul Avrupa yakasında kürtaj fiyatları ortalama olarak ...tl civarından başlar. Kürtaj ücretleri genelde sabit değildir ve en iyi kürtaj doktorları tarafınca gebelik haftası kriter alınarak hesaplanır , bu durumda en küçük gebelik 4 haftalıktır ve en ucuz kürtajda 4 haftalıklara yapılır . Ama bir noktada gebelik haftası hesaplamasıdır , genelde birçok bayan cinsel ilişki zamanını gebeliğin başladığı milat olarak hesaplar ve ona gre hafta bilançosu yapar , doğru olansa son adet tarihinin ilk gününden itibaren gebelik haftası hesaplamaktır , ayrıca adet gecikmesi olan günden itibarende sayanlar var ve biiz arıyorlar ben 3 günlük hamileyim çift çizgi gebelik var diyorlar , aslında bunlar 4 hafta + 3 günlük gebe olduklarını bilmedikleri için 10 haftalık yasal süreci geçirme ihtimalleri yükselmektedir. Zira bize 9 haftalık gebe olarak gelen ama ultrasonda 11 haftalık çıkan ve kürtaj yapmayarak ağlaya ağlaya geri yolladığımız çok hasta oluyor. Kürtaj fiyatları hakkında güncel bilgi için :


Kürtaj nasıl yapılır ?

İstenmeyen gebeliğe en ollmayacak zamanda yakalanan birçok bayan hummalı bir şekilde kürtaj nasıl yapılır araştırmasına girişir ve internette bulduğu jinekologları arar , makaleleri okur , en iyisi biz buraya en modern gebelik sonlandırma metodu olan vakum kürtajı yazalım ki aradığınız zmaan kolay bulasınız , gebelik haftasını tespit etmek her kürtajdan önce yapılması gereken olmazsa olmaz bir uygulamadır , zira kürtaj yasasına göre 10 hafgtayı aşan hamilelikleri o şekilde tespit eder ve geri göndeririz. Daha sonra rahim girişi yani portio uteri lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulur , hegar bujisi aracığı ile collum dilatasyonu yapılır ve karmen kanülü collu uteri yani rahim kanalına yerleştirilir , vakum cihazı kanülün ucuna takılır ve negarif basınç verilerek gebelik mahsulu sıvı halde dışarı alınır. Vakum kürtaj uygulaması yaklaşık 10 dakika sürer ve sonrasında mutlaka utrasonla rahim içi taranır ve rahim içinde parça kalması gibi bir duruma izin verilmez. Kürtajın nasıl yapıldığına dair en güncel bilgiler için :

Kürtaj sonrası


Çocuk aldırdıktan sonra , yani gebelik sonlandırdıktan sonra 10 gün kadar bazı konulara dikkat etmek çok önemlidir , mesela kürtyaj sonras cinsel ilişkiye girmek , deniz dalmak , havuza atlama veya dolu küvete oturmak gibi faaliyetlerde rahme su veya sıvı kaçısı sebebi ile uterus enfeksiyonu ihitimal söz konusudur , ama 10 günden sonra bu faalliyetleri yapabilirsiniz. Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak , yeniden çocuk yapmak gibi istekleriniz mutlaka olacaktır , bu konuda endişe etmeyin vakum kürtaj sizin doğurganlık kabiliyetizi etkilemez. Kürtajdan sonra ağrı ve kanama gibi istenmeyen etkiler pek olmaz , daha doğrusu vakum kürtaj çıktığından beri bu konulardan yakınna pek hastamız olmuyor. Kürtaj sonrası yeniden adet görmeye , regl olmaya ancak 40 gün sonra başlayacaklsınız , merak etmeyin bu çok normal.

Kızlık zarı dikimi

İstanbul'da ve Avrupa'nın büyük şehirlerinde kadın hastalıkları tıp dalında kürtaj nerdeyse bir asırdır en fazla yapılan cerrahi müdahaledir , ama son 10 yılda çocuk aldırma işeminin önemli bir rakibi olan kızlık zarı diktirme ameliyatları başa doğru tırmanışa geçmiştir, sadece bizim toplumda değil tüm dünyada bir bayanın saflığını ölçmede modası geçmez bir kriter olan kızlık zarı istenmeyen bir ilişki , zorla sahip olma veya önce rıza ile oplu daha sonra vazgeçilen ilişkiler sebebi ile bozulabilmekte ve yeni ilişkiler için bazı durumlara yeni bir kızlık zarına ihtiyaç hasıl olabilmektedir. İstanbul'da kızlık zarı diken en iyi doktorlar bu operasyonu genelde 2 farklı metodla gerçekleştirilir . Bunlarda en fazal tercih edilen ve en iyisi kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemidir , artık bekaret tamiri yaptırmak isteyen bayanların%90 lık bölümü kalıcı kızlık zarı diktirmeyi tercih ediyor , ama durumu acil olanlar ve birkaç gün içinde cinsel ilişkiye girmesi gerekenler geçici kızlık zarı dikimi şeklindeki himenoplasti operasyonunuda tercih edebiliyor. Avrupa yakası İstanbul'da 2015 yılı için kızlık zarı dikimi fiyatı üç aşağı beş yukarı ortalama ....tl civarıdır. Kızlık zarı dikimi ile ailgili geniş bilgi için :
www.kizlikzaridiktiren.com/2015/03/kzlk-zar-diktirenler-var-m.html sayfamıza bir göz atınız.

Bu yazının hazırlanmasında kaynak olarak faydalandığımız kürtaj yasası ve gebelik sonlandırma konulu sitelere teşekkür ederiz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj yasak mı ?

Kürtaj

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.